Kapitał Ludzki

Działalność

Obchody Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej

29 maja 2013 na terenie Szkoły Podstawowej nr 7 w Czeladzi – Piaskach odbyła się impreza sportowo – integracyjna w ramach tegorocznych obchodów Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej. Zasadniczą częścią obchodów Dnia Godności był miniturniej Boccia, który poprowadził P. Piotr Czarnota z Klubu Sportowego w Jaworznie we współpracy ze studentami AWF Katowice. W turnieju uczestniczyli zawodnicy z 7 ośrodków pomocowych z Czeladzi, Będzina, Sosnowca i Dąbrowy Górniczej a świetny wynik osiągnęła drużyna „Poziomek” ze Specjalnej Szkoły Zawodowej z Będzina. W części artystycznej wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 z Czeladzi, zespół taneczny „Jedyneczki” z Sosnowca oraz młodzież z ogniska muzycznego Sosnowiec – Wawel 2 pod opieką profesora Jana Grząby. Ogromne zainteresowanie wzbudził również gość specjalny imprezy – pan Krzysztof Kozak, który zademonstrował fragment swojego występu w „Got to Dance” i opowiedział o swojej życiowej pasji czyli tańcu.

W przerwach goście degustowali wypieki pań ze Stowarzyszenia „Familia” oraz przepyszną grochówkę przygotowaną przez panie kucharki ze Szkoły nr 7 ( mistrzostwo smaku- dziękujemy).

Tegoroczne obchody Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej wsparło finansowo Starostwo Powiatowe w Będzinie.

 

zobacz zdjęcia

 

 

 

 

W dniach 9- 12.06.2014 zostało zrealizowane poważne zadanie „4- dniowa krajoznawczo-integracyjna wycieczka na Mazury”.

W wycieczce wzięły udział ogółem 53 osoby, w tym 35 osób niepełnosprawnych o różnym stopniu niepełnosprawności z terenu powiatu będzińskiego.

Ogólny koszt zadania wyniósł 20285,94 złotych, z tego 6000 złotych to dotacja Urzędu Miejskiego         w Czeladzi i 8000 złotych – dotacja z funduszu PFRON.

W trakcie wycieczki uczestnicy poznali wiele atrakcji regionu Mazury, odbyli rejs po jeziorze Śniardwy .Zakwaterowanie zorganizowane zostało w ośrodku PTTK w miejscowości Kamień nad jeziorem Bełdany na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego – obiekt przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych .                                   

Piękne widoki, piękna pogoda, kontakt z przyrodą a do tego pobyt w Galindii ostatniego dnia wycieczki zadziałały jak solidna kuracja odstresowująca.

 

zobacz zdjęcia

 

OPŁATEK

6 grudnia restauracja "California" w Czeladzi -Piaskach zgromadziła prawie setkę członków i przyjaciół naszego Stowarzyszenia na tradycyjnym integracyjnym spotkaniu mikołajkowo - opłatkowym.
Byli również zaproszeni goście, wśród nich pani dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Będzinie - P. Olga Machura, która przekazała obecnym serdeczne słowa Pana Starosty - Krzysztofa Malczewskiego.
Ale główną atrakcją był oczywiście......Mikołaj!

 

Zobacz zdjęcia

 

 

 

III Czeladzkie Spotkania Plenerowe Osób Niepełnosprawnych

 

11 września w strugach deszczu na terenie Czeladzi odbyły się Czeladzkie Spotkania Plenerowe Osób Niepełnosprawnych organizowane już po raz trzeci przez nasze Stowarzyszenie. 

Mimo, że pogoda niemile zaskoczyła – uczestnicy z 6 instytucji pomocowych z terenu Zagłębia dzielnie i twórczo dokumentowali uroki Czeladzi.

Tych, którym zimno bardzo dało się we znaki przyjęła w gościnne progi Biblioteka Miejska i sala sesyjna Urzędu Miejskiego w Czeladzi, gdzie , już w cieple można było kontynuować pracę.

Zakończenie Plenerów i  uroczyste wręczenie dyplomów odbyło się z udziałem Pań: Burmistrz i V-ce Burmistrz miasta Czeladzi.

Projekt (współfinansowany przez UM Czeladź) otoczył opieką artystyczną znany artysta zagłębiowski - Pan Krzysztof Zięcik

 

Zobacz zdjęcia

 

 

 

WIADOMA RZECZ – STOLICA

Dzięki dofinansowaniu Urzędu Miejskiego w Czeladzi 50 –cio osobowa grupa osób niepełnosprawnych z opiekunami ze Stowarzyszenia „Familia” z Czeladzi mogła w dniach 25-27 czerwca 2013 roku zwiedzić stolicę i okolice. Niektóre osoby mimo słusznego wieku znalazły się w stolicy pierwszy raz. Oprócz  Warszawy „w pigułce” w  programie wycieczki przewidziano również  zwiedzanie pałacu Radziwiłłów w Nieborowie z przepięknym parkiem oraz  dworek Chopina w Żelazowej Woli.

Ale największe emocje u wszystkich uczestników wywołała wizyta w Centrum Nauki KOPERNIK, bo choć miejsce to uważane jest za centrum mądrej rozrywki dla dzieci i młodzieży, dorośli w każdym wieku znajdą dla siebie  eksponaty i źródła różnorodnej wiedzy podane w bardzo interesujący sposób.

Wielką atrakcją była również wizyta w ogrodzie na dachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Ogród wprawdzie dość zaniedbany, ale pomysł i widoki Warszawy z tego miejsca – bezcenne!

Uczestnicy wycieczki serdecznie dziękują za pomoc w realizacji naszej wymarzonej wyprawy do stolicy.

 

zobacz zdjęcia

 

 

 

TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ W WTZ

Nawet padający co rusz deszczyk nie był w stanie zepsuć dobrej zabawy uczestników piątkowego (24.05) turnieju piłki nożnej na terenie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Będzinie- Łagiszy.

Turniej, będący częścią obchodów Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej zorganizowały Stowarzyszenia „Bądź z nami” z Będzina i „Familia” z Czeladzi. W turnieju wzięło udział 16 integracyjnych drużyn z różnych ośrodków pomocowych we współpracy z młodzieżą z będzińskich i czeladzkich szkół a nad prawidłowych przebiegiem rozgrywek czuwał profesjonalny sędzia – pan Adam Adamczyk. Oprócz turnieju rozgrywały się również dyscypliny dodatkowe, każdy uczestnik mógł się wykazać swoimi umiejętnościami. A w trakcie zawodów można było się rozgrzać pyszną grochówką przygotowaną przez panie kucharki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego z Będzina( wyrazy uznania od uczestników ) a także rozsmakować w ciastach – przeglądzie możliwości kulinarnych pracowni gospodarstwa domowego gospodarzy spotkania czyli WTZ Będzin.W międzyczasie zaistniał samozwańczy zespół wokalno – taneczny z żywiołowym programem o nieograniczonej liczbie uczestników.                                                                                                                                           

Ta świetna impreza mogła się odbyć dzięki wsparciu finansowemu projektów przez Urząd Miejskiw Będzinie i Fundację Ing Dzieciom Banku Śląskiego.

 

zobacz zdjęcia

 

 

„FAMILIA „Na Czeladzkiej Majówce

3 maja „Familia” zaznaczyła swoją obecność podczas tegorocznych Dni Czeladzi. Wystawiane były śliczne dziergane rękawiczki, kołnierzyki  i ręcznie robione okazjonalne kartki oraz papierowe ozdoby.

Kram z naszymi wyrobami prezentował się bardzo kolorowo a to z racji wystawienia m.in. galerii obrazów. Prace te powstały podczas „Czeladzkich Spotkań Plenerowych Osób Niepełnosprawnych”.

 

zobacz zdjęcia

 

 

Wystawa „MALARSKIE PLENERY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH” – Będzin 2013

W piątek , 12 kwietnia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie otwarta została wystawa prac artystów – amatorów korzystających    z zajęć rehabilitacyjnych i edukacyjnych w różnych ośrodkach pomocowych na terenie powiatu i Zagłębia.

Przedstawione prace zostały wykonane podczas realizacji projektu „Czeladzkie Spotkania Plenerowe Osób Niepełnosprawnych” – edycja 2011 i 2012.

Gospodarze biblioteki – P. Dyrektor Bożena Staszewska oraz P. Beata Wardęga bardzo serdecznie przywitały licznie przybyłych gości (a było ich naprawdę sporo). Ta ilość osób obecnych na otwarciu wystawy potwierdza jak bardzo potrzebne są tego typu spotkania kulturalno – integracyjne.

Wśród gości uczestniczących w otwarciu wystawy nie zabrakło oczywiście opiekuna artystycznego projektu – P. Krzysztofa Zięcika, znanego artysty malarza i poety, który zaprezentował jeden ze swoich utworów.

Bardzo miłym elementem tego spotkania była informacja przekazana dzień wcześniej z Urzędu Miejskiego w Czeladzi, że przyznano środki finansowe na realizację III edycji „ Plenerów”, która to wiadomość spotkała się z hucznymi oklaskami uczestników.

 

Zobacz zdjęcia

 

 

Wystawa P. Stanisławy Bień

Tegoroczny Dzień Kobiet był doskonałą okazją do pokazania szerszemu gronu jakie cudeńka potrafią wykonać damskie ręce.

Mowa tutaj o rękach p. Stanisławy Bień, której wystawa prac miała wernisaż właśnie 8 marca w filii nr 4 Biblioteki Miejskiej w Czeladzi (pawilon handlowy „Eden”).

Poza haftowanymi obrazami były prezentowane ażurowe rękawiczki, kołnierzyki, serwetki oraz inne drobne okazjonalne elementy dekoracyjne (relacja fotograficzna w galerii).

Nadmieniamy, że p. Stanisława jest wieloletnim członkiem Zarządu i Stowarzyszenia „Familia”.

 

Zobacz zdjęcia

 

”Czeladzkie spotkania plenerowe osób niepełnosprawnych”  - wystawa poplenerowa II edycji

Wystawa wieńcząca  projekt ”Czeladzkie spotkania plenerowe osób niepełnosprawnych” - II edycja , która odbyła się w Filii nr 4  Biblioteki Miejskiej w Czeladzi  9 listopada 2012 roku zgromadziła około 90 osób  i będzie można oglądać ją do końca listopada br. w godzinach pracy biblioteki. Wśród gości przybyłych na  wystawę była P .Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie -  Olga Machura reprezentująca Starostwo Powiatowe w Będzinie, P. Dyrektor Miejskiej Biblioteki  Publicznej w Czeladzi – Ewa Ambroży, V-ce Dyrektor NZOZ „Medical  M & S” w Czeladzi – dr Jerzy Malina, V-ce Przewodniczący Rady Naczelnej Stowarzyszenia Polskich Mediów – P. Wiesław Urbańczyk oraz kierownicy  i uczestnicy zajęć placówek pomocowych biorących udział w projekcie. Bardzo miłym gościem był również opiekun artystyczny – znany zagłębiowski artysta ,plastyk , poeta – P. Krzysztof  Zięcik.
 
Zobacz zdjęcia
 
 
 

Hipoterapia w Płazie

4 września 2012 r., dzięki pomocy firmy „ALBA”, która sfinansowała nam autokar mogła odbyć się wycieczka do ośrodka hipoterapii w Płazie koło Chrzanowa. Wśród 54 uczestników były osoby niepełnosprawne, opiekunowie, rodzice oraz wolontariusze.

Oprócz hipoterapii w programie wycieczki było zwiedzanie skansenu wsi nadwiślańskiej w Wygiełzowie oraz zamku Lipowiec.

Po odwiedzeniu skansenu wycieczka ruszyła do pobliskiej Płazy, gdzie w zabytkowym zespole pałacowo- parkowym przystosowanym do potrzeb Domu Pomocy Społecznej mieści się ośrodek hipoterapii. Spędziliśmy w tym pięknym miejscu kilka godzin przyrządzając w przerwie między jazdami na koniach posiłek dla uczestników na ognisku (kiełbaski, kaszanka).

Ostatnim punktem programu była wyprawa do położonego na wysokim wzgórzu zamku Lipowiec ( a raczej  jego ruin, dość zadbanych). Co roku, w tym właśnie miejscu odbywają się zloty czarownic!

 

Zobacz zdjęcia

 

 

 

 „Czeladzkie Spotkania  Plenerowe  Osób Niepełnosprawnych”

 

Sporą widownię wśród mieszkańców miasta mieli uczestnicy II edycji ”Czeladzkich  Spotkań Plenerowych Osób Niepełnosprawnych”  , które odbyły się 12 września br.

Młodzi artyści ze sztalugami pojawili się w różnych miejscach : na osiedlu przy ulicy 3-kwietnia,przy kościele p.w. Matki Boskiej Bolesnej, koło Domu Misjonarzy z Marianhill oraz w parku naprzeciw Urzędu Miasta Czeladź.

Uczestnikami ”Czeladzkich  Spotkań Plenerowych Osób Niepełnosprawnych”  była młodzież  z ŚDS „Ostoja” z Czeladzi, z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Będzina-Łagiszy oraz Dąbrowy Górniczej, Ośrodek Wsparcia z Sosnowca, Zespół Szkół Specjalnych w Czeladzi i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Będzinie.

Opiekunem artystycznym tego przedsięwzięcia, tak jak w roku ubiegłym był znany zagłębiowski artysta – p. Krzysztof Kmiecik.

Wystawa poplenerowa prac przewidziana jest na dzień 9 listopada w filii nr 4 biblioteki miejskiej przy ulicy 35-Lecia PRL (Eden).

Wcześniej, bo 23 października będzie można zobaczyć prace podczas obchodów Dnia Osoby Niepełnosprawnej w ŚDK „Odeon”.

 ”Czeladzkie Spotkania Plenerowe Osób Niepełnosprawnych” są projektem realizowanym z pomocą środków finansowych Urzędu Miejskiego w Czeladzi.

 

Zobacz zdjęcia


 

 

Wycieczka w Pieniny

Prognoza pogody dla 3 -dniowej wycieczki w Pieniny w dniach 4-6 czerwca 2012 nie zapowiadała się dobrze- na szczęście już na pierwszym postoju w Wadowicach chmur nieco ubyło a zanim dojechaliśmy do Niedzicy pokazało się słoneczko i zrobiło się ciepło. Rejs po Jeziorze Czorsztyńskim dostarczył niezapomnianych widoków  a zaraz po nim czekało nas zwiedzanie osnutego legendą o inkaskim skarbie zamku Dunajec w Niedzicy. Bez większych przeszkód dojechaliśmy do miejsca naszego zakwaterowania w Białym Dunajcu – ośrodek „Borowy”.
W drugim dniu wycieczki udaliśmy się w podróż do Starej Lubovni na Słowacji, gdzie w XIV wiecznym zamku znajdują się repliki polskich klejnotów koronacyjnych, schowanych tutaj w czasach potopu szwedzkiego. W tym dniu pogoda również była łaskawa- wyruszyliśmy w strugach deszczu a po przyjeździe na miejsce przywitało nas słonko. Udało nam się jeszcze w tym dniu odwiedzić Sanktuarium Maryjne w pobliskim Ludżmierzu i wysłuchać koncertu miejscowej kapeli góralskiej.
Za to w trzecim dniu wycieczki parasole i peleryny były potrzebne cały czas – zwiedzanie Zakopanego było dość uciążliwe. Deszcz przywitał nas i w kaplicy na Jaszczurówce i w kościele na Krzeptówkach, również na zabytkowym cmentarzu na Pęksowym Brzysku nie było lepiej więc nieco wcześniej niż planowano wróciliśmy pełni wrażeń do domu.
 
Zobacz zdjęcia

 

Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej

Niska temperatura i zasnute ołowianymi chmurami niebo nie zdołały popsuć humoru uczestnikom obchodów Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej, które odbyły się dnia 16 maja na terenie Szkoły Podstawowej  nr 7 w Czeladzi- Piaskach dzięki uprzejmości i ogromnej życzliwości Dyrekcji  – mgr Joanny Durdzińskiej.
Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „FAMILIA” z Czeladzi  przy pomocy środków z Urzędu Miejskiego w Czeladzi. 
Imprezę zaszczycili swoją obecnością – członek Zarządu Powiatu mgr Mariusz Kozłowski, V-ce Burmistrz miasta Czeladzi – mgr Teresa Wąsowicz oraz przedstawiciele instytucji współpracujących-Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Będzinie, Miejskiej Biblioteki w Będzinie, NZOZ „Medical M & S” z Czeladzi.
Przybyłych na obchody gości witał okolicznościowy baner zaprojektowany przez wolontariuszkę- P. Delfinę Manterys a imprezę prowadził P. Krzysztof Korzeniowski z Teatru Zagłębia w Sosnowcu.
 Głównym sponsorem tego wydarzenia było Stowarzyszenie Kibiców CKS Czeladź, które w grudniu 2011 roku zorganizowało turniej charytatywny i całość pozyskanych w ten sposób środków finansowych przeznaczyło na potrzeby obchodów Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej.
Pierwsza próba obchodów tego dnia na naszym terenie odbyła się dwa lata temu na terenie Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia w Sosnowcu- zorganizowano wówczas spotkanie integracyjne połączone z konferencją na temat mieszkań chronionych dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Tegorocznemu spotkaniu przyświecała idea – jak skutecznie  a przy tym nie urażając godności pomagać osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Dlatego też została rozpowszechniona w różnych środowiskach pewna ilość poradnika savoir-vivru  wobec osób niepełnosprawnych (dzięki  środkom UM w Czeladzi).
Dodatkowo wsparło tę inicjatywę  Stowarzyszenie Dziennikarzy i Dokumentalistów KONCENTRAT z Warszawy darowując 20 sztuk pięknie wydanej  publikacji  na ten sam temat  p.n.”Inaczej mówiąc”.
Głównym jednak elementem tegorocznych obchodów Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej było zapoznanie z zasadami gry w dyscyplinę rozpowszechnianą przez Klub Sportowy w Jaworznie – Boccia.
Gra Boccia posiada  wybitne walory sportowo-rehabilitacyjne, szczególnie dla osób z porażeniem mózgowym - mogą w nią grać nawet osoby z czterokończynowym porażeniem! Uprawiana jest w wielu krajach świata. W 1996 roku weszła do programu Igrzysk Paraolimpijskich.
 Boccia wywodzi się ze starożytnego Rzymu. Jej nieadaptowana wersja zwana Boule jest narodowym sportem we Francji . Sprzętem są bile skórzane  - sześć bil w kolorze czerwonym, sześć bil w niebieskim i jedna bila białą. Celem gry jest wrzucenie na boisko bili białej, a następnie umieszczenie w jej bezpośrednim sąsiedztwie jak największej ilości bil jednego koloru.
 
Miniturniej zorganizował pan Piotr Czarnota z Klubu Sportowego Jaworzno, mający już  spore osiągnięcia w tej dyscyplinie sportowej. W  rozgrywkach miniturnieju uczestniczyło 14 drużyn z 6 instytucji pomocowych - po 2 czteroosobowe z każdego ośrodka, a ŚDS „Ostoja” z Czeladzi i Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy z Będzina wystawiły po 3 drużyny.
W turnieju brały udział drużyny z Zespołu Szkół Specjalnych z Czeladzi, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Będzina, Środowiskowego Domu Samopomocy „Ostoja” z Czeladzi, Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Bądź z Nami” z Będzina, Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Otwarte Serca” z Dąbrowy Górniczej oraz Specjalistycznego  Ośrodka  Wsparcia z Sosnowca  przy ul. Grota-Roweckiego.
Nie zabrakło serwowanych na okrągło gorących napojów i pysznych ciast produkcji własnej członkiń Stowarzyszenia „Familia” a w w przerwie między zawodami podano wszystkim gorący posiłek.
W części artystycznej  była okazja do zaprezentowania fantastycznego pokazu mody z całego niemal świata w żywiołowym wykonaniu osób korzystających na co dzień z zajęć w ŚDS „Ostoja” w Czeladzi.
Po pokazie mody wystąpił Zespół Wokalno-Taneczny ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Czeladzi, który  podbił serca uczestników imprezy swoimi umiejętnościami.
Obchody Dnia Godności uświetniły również swoim bardzo udanym występem dzieci i młodzież z ogniska muzycznego z Sosnowca – „Wawel 2” pod kierownictwem P. Profesora Jana Grząby. 
Organizator imprezy – Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Familia” składa serdeczne podziękowanie wszystkim osobom i instytucjom , których pomoc przyczyniła się do realizacji tego przedsięwzięcia.
 
Zobacz zdjęcia
 

 

CZELADZKIE SPOTKANIA PLENEROWE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH –MAJ 2011
Pogoda nie sprawiła zawodu uczestnikom „Czeladzkich Spotkań Plenerowych Osób Niepełnosprawnych”, które odbyły się we wtorek, 31 maja. Widok artystów malujących przy sztalugach na czeladzkiej ulicy  wzbudził spore zainteresowanie wśród mieszkańców. 
Ten projekt Stowarzyszenia Osób na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Familia” realizowany był po raz pierwszy, a do współpracy zaproszono ŚDS „Ostoja” z Czeladzi, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Będzina-Łagiszy, Ośrodek Wsparcia z Sosnowca, Zespół Szkół Specjalnych w Czeladzi i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Będzinie.
 
Miejscami plenerowymi były: park Grabek, wzgórze Borzecha, osiedle Auby oraz ul. Kościuszki przy kościele na Piaskach, a nad całością prac pod względem artystycznym czuwał znany zagłębiowski artysta – p. Krzysztof Kmiecik. Po powrocie z pleneru na artystów czekał poczęstunek przygotowany przez personel ŚDS „Ostoja”. Wszystkie prace powstałe podczas tego projektu można będzie podziwiać podczas imprezy sportowej „Ostojada”, która odbędzie się dnia 10 czerwca.
 
Zarówno ”Czeladzkie Spotkania Plenerowe Osób Niepełnosprawnych”, jak i „Ostojada” są projektami realizowanymi przy współudziale środków finansowych Urzędu Miejskiego w Czeladzi.
 

 

„OSTOJADA 2011”
W piątek, 10 czerwca na stadionie w dzielnicy Piaski odbyła się coroczna impreza sportowa osób niepełnosprawnych – „Ostojada 2011”, zorganizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Familia” oraz Środowiskowy Dom Samopomocy „Ostoja” w Czeladzi.
W imprezie wzięło udział 18 dziesięcioosobowych drużyn z ośrodków pomocowych Czeladzi, Będzina, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Katowic, Myszkowa , Zawiercia i Lublińca.
Po emocjonującej walce sportowej na stadionie zawodnicy udali się na teren ŚDS „Ostoja”, gdzie odbyła się dalsza część imprezy – wręczenie pucharów i medali, poczęstunek, zabawa integracyjna oraz wyczekiwana przez wszystkich loteria fantowa.
„Ostojada 2011” współfinansowana była przez Urząd Miejski w Czeladzi , Fundację Ing Dzieciom oraz Tauron S.A.o/Będzin, Firmę Grill Gaz, Huhtamaki, Hurtownię „Demo” z Będzina.
Czeladzkie piekarnie –„Karol” oraz P. Czerwińskich dostarczyły smakowitego pieczywa uczestnikom tej bardzo udanej imprezy.
Organizatorzy dziękują wszystkim darczyńcom, którzy przyczynili się do powodzenia tegorocznej „Ostojady”.
 
Zobacz zdjęcia

 

ŚLADAMI OJCA MATEUSZA – WYCIECZKA DO KAZIMIERZA –CZERWIEC  2011
Takie było motto ostatniego dnia 3 – dniowej wycieczki krajoznawczo – integracyjnej zorganizowanej przez Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Familia” z Czeladzi. Grupa ponad 40- osób 
( osoby niepełnosprawne z opiekunami lub rodzinami) w dniach 20-22 czerwca 2011 roku zwiedziła skansen w Tokarni, Kazimierz Dolny, zamek w Janowcu oraz przepiękny pałac w Kozłówce wraz
 z jedynym w Polsce Muzeum Socrealizmu.
Wszyscy jednak wyczekiwali z niecierpliwością ostatniego dnia, by skonfrontować widoki ze szklanego ekranu z rzeczywistością.
I tak – zobaczyliśmy zabytkowy budynek poczty, który w filmie pełni rolę banku, Urząd Skarbowy będący w filmie siedzibą posterunku policji,  i.t.p …. 
Oprócz tego uczestnicy wycieczki zapoznali się z wieloma zabytkami Sandomierza: charakterystyczną Bramą Opatowską, surowym wystrojem kościoła Św. Jakuba, bogatym wnętrzem katedry, Zbrojownią Sandomierską, gdzie w bardzo zabawny sposób można było w skrócie poznać najważniejsze fakty historyczne.
Pogoda dopisała, kondycja i humory uczestników – również.
Uczestnicy wycieczki i organizator – Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Familia” dziękują serdecznie Urzędowi Miejskiemu w Czeladzi za pomoc w realizacji tej bardzo udanej imprezy.
 
Zobacz zdjęcia

 

„OSTOJADA 2010”
Wbrew prognozom, w piątek, 28 maja piękne słońce powitało uczestników tegorocznej edycji imprezy sportowej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną - „Ostojada 2010”.
Przybyli na tę imprezę zawodnicy ( piętnaście 10 – osobowych drużyn z domów pomocy społecznej i warsztatów terapii zajęciowej z rożnych miast Śląska i Zagłębia) zwartą, liczną grupą w pomarańczowych koszulkach wyruszyli spod  Środowiskowego Domu Pomocy „Ostoja” w Czeladzi na stadion MCKS Piaski, który był terenem sportowych zmagań.
Emocje, jak zwykle byly wielkie, zwlaszcza przy koronnej konkurencji – przeciąganiu liny.
Tegoroczną impreze uświetnił swoją obecnościa Starosta Będzinski – P. Adam Lazar oraz Prezes Fundacji ING Dzieciom – P. Andrzej Josiek.  Należy w tym miejscu dodać, że Bank Śląski już trzeci raz  współpracuje ze Stowarzyszeniem „Familia” przy organizacji „Ostojady”w roli głównego sponsora.
Również Urząd Miejski w Czeladzi i ENION S.A. przyszły z pomocą w realizacji imprezy, która w tym roku jest cześcią obchodów Dnia Osoby Niepełnosprawnej Intelektualnie na terenie Zagłębia.
Pierwsze spotkanie odbyło się 7 maja br. na terenie Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia w Sosnowcu 
z inicjatywy Stowarzyszenia „Wspólny Dom” i połączone było z debatą społeczną na temat konieczności utworzenia rodzinnego domu opieki i mieszkań chronionych dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.
W debacie uczestniczył m.in. Z-ca Prezydenta Miasta Sosnowca – P. Zbigniew Jaskiernia.
Gospodarzem drugiego spotkania integracyjnego, które odbylo się dnia 13 maja były Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Bądż z nami” z Będzina. W tym dniu WTZ gościł liczną grupę osób niepełnosprawnych, opiekunów i przedstawicieli środowisk związanych z niepełnosprawnością z trzech miast Zagłębia – Będzina, Czeladzi i Sosnowca.
Podczas zajęć warsztatowych goście mieli możliwość wykonania wlasnoręcznie pięknych prac pod kierunkiem terapeutów z Będzina – Łagiszy.
Organizatorami imprezy kończącej tegoroczne obchody Dni Godności Osoby Niepełnosprawnej czyli „Ostojady 2010” był Środowiskowy Dom Samopomocy ”Ostoja” z Czeladzi oraz Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Familia” z Czeladzi.
Dzięki sponsorom były piękne puchary, okazjonalne koszulki i złote medale dla każdego zawodnika, bo na tej imprezie nie ma przegranych.
Nie zabrakło również doznań artystycznych za sprawą uczniów Zespołu Szkół Specjalnych z Czeladzi,którzy dali świetne, bardzo kolorowe przedstawienie i to był początek udanej integracyjnej zabawy przy dżwiękach muzyki, którą sterował dj Sytam.
 
Zobacz zdjęcia
 

 

Tropami wrocławskich krasnali

Pod takim tytułem w czwartek, 7 października 2010 w Miejskiej i  Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie otwarto wystawę fotograficzną – plon trzydniowej wycieczki do Wrocławia zorganizowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „FAMILIA" z Czeladzi. Gościem honorowym wystawy był Prezes będzińskiego PTTK – Stanisław Góra, który w bardzo serdecznych słowach odniósł się do pracy stowarzyszenia na niwie krajoznawstwa i turystyki.

Zadaniem wystawy jest promocja działań na rzecz turystyki i krajoznawstwa osób niepełnosprawnych. Promocja krajoznawstwa i turystyki jest jednym z celów statutowych stowarzyszenia „Familia" a kilkudniowa wycieczka z udziałem osób niepełnosprawnych intelektualnie to nie tylko rekreacja ale też dobrze rozumiana socjoterapia.
Nowe, nieznane środowisko, często kompletnie nieprzewidywalne sytuacje stwarzają nie w pełni sprawnym uczestnikom wycieczki możliwość wykazania się umiejętnościami, które podnoszą samoocenę, łagodzą stresy, przywracają wiarę we własne siły i zachęcają do dalszego doskonalenia.
Bardzo cieszy fakt, że na wycieczki z „Familią" nie brakuje chętnych. W ubiegłych latach odbyły się wyjazdy do Gniezna, Biskupina, w Bieszczady, do Kotliny Kłodzkiej i w Góry Świętokrzyskie. Poznawanie i odkrywanie atrakcyjnych zakątków własnego kraju jest przecież swoistą lekcją patriotyzmu dla wszystkich. Ta ostatnia lekcja – w Panoramie Racławickiej wywołała wielkie emocje, zwłaszcza u osób, które widziały ją po raz pierwszy.
Turystyka posiada również niezrównane walory integracyjne, bo wspólne podróżowanie stanowi doskonałą okazję do bliższego poznania współtowarzyszy oraz nawiązania nowych znajomości i przyjaźni.
Reasumując, turystyka i krajoznawstwo przynosi każdemu turyście (również temu

z dysfunkcjami) regenerację sił psychicznych i fizycznych, dostarcza wielu wrażeń, emocji

i satysfakcji z poznawania nowych światów czy pokonywania własnych słabości i z tego powodu winna być traktowana jako ważny element rehabilitacji.
A tak po prostu, wycieczka wnosi trochę odmiany w zwykłym, szarym życiu, daje tyle radości, że w drodze powrotnej zawsze słychać pytania „A kiedy znowu pojedziemy ?" i takie sygnały są motorem napędowym do organizowania następnych wyjazdów.

Anna Krusiec                                                                                                                                  

Od redakcji:
Zdjęcia, będące ilustracja wycieczki do Wrocławia są dziełem Anny Krusiec  (Prezes Stowarzyszenia "FAMILIA"), a także  Anny i Grażyny Kucypery oraz Iwony Manterys. Wyboru materiału na wystawę dokonano z pomocą studia fotograficznego Marcina Binkiewicza.

 

zobacz zdjęcia

 

 

NA TROPIE WROCŁAWSKICH KRASNALI (Wycieczka do Wrocławia i okolic)
Takie motto przyświecało w dniach 22-24 czerwca tegorocznej wycieczce krajoznawczej Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Familia” z Czeladzi. 
Głównym celem wycieczki była lekcja historii  Polski w „Panoramie Racławickiej”, która niezmiernie poruszyła zwłaszcza osoby, które oglądały ją po raz pierwszy.
Oprócz „Panoramy” uczestnicy wycieczki poznali odnowiony ,przepiękny Rynek z charakterystycznym ratuszem, Uniwersytet, słynną, z racji Pomnika Zwierząt Rzeźnych  uliczkę Jatki, Kościół N.M.P. na Piasku, Ossolineum oraz, oczywiście Katedrę na Ostrowie Tumskim.
W Parku Szczytnickim obok Hali Stulecia udało się nam zobaczyć pokaz grającej fontanny oraz zwiedzić pobliski Ogród Japoński.
Dla wszystkich największą atrakcją było odnajdywanie kolejnych krasnali, które znajdują się czasem      w bardzo dziwnych miejscach.
Oprócz Wrocławia, w drodze powrotnej zwiedzaliśmy bajkowy zamek w Mosznej oraz Pomnik Historii     -  Górę Świętej Anny.
Organizatorzy wycieczki składają serdeczne wyrazy podziękowania Urzędowi Miejskiemu  w Czeladzi za sfinansowanie kosztów transportu,  dzięki czemu 46 osób niepełnosprawnych i ich rodzin mogło poznać kolejny, piękny zakątek Polski.
 
Tekst i zdjęcia: Anna Krusiec
 
Zobacz zdjęcia
 

 

ZABAWA KARNAWAŁOWA U MISJONARZY Z MARIANHILL
28 STYCZNIA 2010 ROKU  MIAŁA MIEJSCE NIETYPOWA IMPREZA KARNAWAŁOWA ZORGANIZOWANA WW WSPÓŁPRACY ZE STOWARZYSZENIEM INICJATYW KULTURALNYCH Z CZELADZI . GŁÓWNYM PUNKTEM PROGRAMU BYŁ WYSTĘP PENSJONARIUSZY ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY „OSTOJA” W CZELADZI, KTÓRZY ZAPREZENTOWALI CUDOWNĄ PODRÓŻ PO ŚWIECIE. SPEKTAKL PRZYGOTOWAŁA PANI JOANNA MIODEK Z ZESPOŁEM TERAPEUTÓW  A DOKUMENTOWAŁ  FOTOGRAFICZNIE  PAN MARCIN BINKIEWICZ.   
URZĄDZENIE TEGO SPEKTAKLU BYŁO MOŻLIWE DZIĘKI OGROMNEJ ŻYCZLIWOŚCI OJCA ARTURA KANI I POMOCY MŁÓDZIEŻY DZIAŁAJĄCEJ PRZY ZAKONIE ( NAGŁOŚNIENIE I OBSŁUGA MUZYCZNA).   
I CHOĆ ZA OKNEM SZALAŁA SROGA ZIMA NASTRÓJ PANOWAŁ GORĄCY…  
 
Zobacz zdjęcia
 

Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych

FAMILIA o. p. p.
41-253 Czeladź
ul. Sikorskiego 5

e-mail: familia-czeladz@poczta.of.pl

tel. +48 502 041 852

Akcja 1 procent

przekazując 1% podatku
nr konta INVEST BANK SA o/Sosnowiec

39 1680 1017 0000 3000 0996 7524

Odwiedziło nas: 136,253 osób
 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.