Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej

Niska temperatura i zasnute ołowianymi chmurami niebo nie zdołały popsuć humoru uczestnikom obchodów Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej, które odbyły się dnia 16 maja na terenie Szkoły Podstawowej  nr 7 w Czeladzi- Piaskach dzięki uprzejmości i ogromnej życzliwości Dyrekcji  – mgr Joanny Durdzińskiej.

Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „FAMILIA” z Czeladzi  przy pomocy środków z Urzędu Miejskiego w Czeladzi. 

Imprezę zaszczycili swoją obecnością – członek Zarządu Powiatu mgr Mariusz Kozłowski, V-ce Burmistrz miasta Czeladzi – mgr Teresa Wąsowicz oraz przedstawiciele instytucji współpracujących-Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Będzinie, Miejskiej Biblioteki w Będzinie, NZOZ „Medical M & S” z Czeladzi.

Przybyłych na obchody gości witał okolicznościowy baner zaprojektowany przez wolontariuszkę- P. Delfinę Manterys a imprezę prowadził P. Krzysztof Korzeniowski z Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

 Głównym sponsorem tego wydarzenia było Stowarzyszenie Kibiców CKS Czeladź, które w grudniu 2011 roku zorganizowało turniej charytatywny i całość pozyskanych w ten sposób środków finansowych przeznaczyło na potrzeby obchodów Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej.

Pierwsza próba obchodów tego dnia na naszym terenie odbyła się dwa lata temu na terenie Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia w Sosnowcu- zorganizowano wówczas spotkanie integracyjne połączone z konferencją na temat mieszkań chronionych dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Tegorocznemu spotkaniu przyświecała idea – jak skutecznie  a przy tym nie urażając godności pomagać osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Dlatego też została rozpowszechniona w różnych środowiskach pewna ilość poradnika savoir-vivru  wobec osób niepełnosprawnych (dzięki  środkom UM w Czeladzi).

Dodatkowo wsparło tę inicjatywę  Stowarzyszenie Dziennikarzy i Dokumentalistów KONCENTRAT z Warszawy darowując 20 sztuk pięknie wydanej  publikacji  na ten sam temat  p.n.”Inaczej mówiąc”.

Głównym jednak elementem tegorocznych obchodów Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej było zapoznanie z zasadami gry w dyscyplinę rozpowszechnianą przez Klub Sportowy w Jaworznie – Boccia.

Gra Boccia posiada  wybitne walory sportowo-rehabilitacyjne, szczególnie dla osób z porażeniem mózgowym – mogą w nią grać nawet osoby z czterokończynowym porażeniem! Uprawiana jest w wielu krajach świata. W 1996 roku weszła do programu Igrzysk Paraolimpijskich.

 Boccia wywodzi się ze starożytnego Rzymu. Jej nieadaptowana wersja zwana Boule jest narodowym sportem we Francji . Sprzętem są bile skórzane  – sześć bil w kolorze czerwonym, sześć bil w niebieskim i jedna bila białą. Celem gry jest wrzucenie na boisko bili białej, a następnie umieszczenie w jej bezpośrednim sąsiedztwie jak największej ilości bil jednego koloru.

Miniturniej zorganizował pan Piotr Czarnota z Klubu Sportowego Jaworzno, mający już  spore osiągnięcia w tej dyscyplinie sportowej. W  rozgrywkach miniturnieju uczestniczyło 14 drużyn z 6 instytucji pomocowych – po 2 czteroosobowe z każdego ośrodka, a ŚDS „Ostoja” z Czeladzi i Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy z Będzina wystawiły po 3 drużyny.

W turnieju brały udział drużyny z Zespołu Szkół Specjalnych z Czeladzi, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Będzina, Środowiskowego Domu Samopomocy „Ostoja” z Czeladzi, Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Bądź z Nami” z Będzina, Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Otwarte Serca” z Dąbrowy Górniczej oraz Specjalistycznego  Ośrodka  Wsparcia z Sosnowca  przy ul. Grota-Roweckiego.

Nie zabrakło serwowanych na okrągło gorących napojów i pysznych ciast produkcji własnej członkiń Stowarzyszenia „Familia” a w w przerwie między zawodami podano wszystkim gorący posiłek.

W części artystycznej  była okazja do zaprezentowania fantastycznego pokazu mody z całego niemal świata w żywiołowym wykonaniu osób korzystających na co dzień z zajęć w ŚDS „Ostoja” w Czeladzi.

Po pokazie mody wystąpił Zespół Wokalno-Taneczny ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Czeladzi, który  podbił serca uczestników imprezy swoimi umiejętnościami.

Obchody Dnia Godności uświetniły również swoim bardzo udanym występem dzieci i młodzież z ogniska muzycznego z Sosnowca – „Wawel 2” pod kierownictwem P. Profesora Jana Grząby. 

Organizator imprezy – Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Familia” składa serdeczne podziękowanie wszystkim osobom i instytucjom , których pomoc przyczyniła się do realizacji tego przedsięwzięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *